+48 618 510 513

Restauracja Ratuszova

Restauracja Ratuszova w Poznaniu - certyfikat Dziedzictwo Kulinarne
Rekomendacja Gault & Millau 2016 dla Restauracji Ratuszova, Poznań, Stary Rynek

Nasza oferta

APARTAMENTY

APARTAMENTY

Po prawie 70 latach rezydowania w kamienicy pod numerem 55 mamy zaszczyt zaprosić Państwa nie tylko do naszej restauracji, kawiarni, winiarni czy ogródka letniego, ale też do nowo otwartych, w pełni klimatyzowanych, ekskluzywnych apartamentów butikowych.

DLA FIRM

DLA FIRM

Jeżeli szukasz stylowego, niekonwencjolnego miejsca, w którym można urządzić śniadanie biznesowe, lunch, elegancki bankiet, profesjonalne szkolenie, rekrutację lub kameralną konferencję, to mamy dla Ciebie kuszącą propozycję!

PRZYJĘCIA

PRZYJĘCIA

Satysfakcja naszych Gości jest naszą dewizą, dlatego w trosce o Państwa zadowolenie do każdego wydarzenia podchodzimy indywidualnie i profesjonalnie.

ZAPROSZENIA

ZAPROSZENIA

Jeśli szukają Państwo wyjątkowego prezentu dla pracowników, przyjaciół lub rodziny pod choinkę, na urodziny, imieniny, rocznicę lub podziękowanie to zachęcamy do zakupu eleganckich zaproszeń,  dzięki  którym  obdarowana  osoba  będzie  mogła  spędzić  miły  czas w serdecznej   atmosferze   naszej   Restauracji.

Restauracja Ratuszova

Restauracja Ratuszova w Poznaniu - certyfikat Dziedzictwo Kulinarne
Rekomendacja Gault & Millau 2016 dla Restauracji Ratuszova, Poznań, Stary Rynek

Nasza historia

STARY RYNEK W POZNANIU – KAMIENICZKA NR 55

Stary Rynek w Poznaniu, to tutaj mieści się jedna z najlepszych restauracji w Poznaniu, został wytyczony w 1253 roku, gdy wielkopolscy książęta Przemysł I i jego brat Bolesław Pobożny nadali przywilej dla lokalizacji lewobrzeżnego Poznania.

Na przestronnym rynku zbudowano Ratusz – siedzibę władz miejskich, funkcjonowały też na rynku sukiennice, jatki i inne urządzenia handlowe. Wokół rynkowego forum powstawały kamienice, których działki ustalone z okresu lokacji przetrwały do końca XIX w.

Wśród tych kamieniczek jest nasza skromna siedziba pod nr 55, w której dziś mieści się „Restauracja Ratuszova”, dawniej „Winiarnia Ratuszova”.

Kamieniczka pod nr 55 przeżywała przez około 700 lat wiele dramatycznych okresów spowodowanych działaniami wojennymi, pożarami, powodziami. Jednak zawsze powstawała na nowo dzięki determinacji kolejnych właścicieli.

Najstarsze zapiski mówią, że ławnik Piotr Adam nabył kamieniczkę w 1468 roku od spadkobierców piwowara Piotra Bergera. W połowie XVII w. kamieniczka pod nr 55 należała do Włocha z Lukki Mikołaja Pinocci . Jego brat Hieronim Pinocci przez wiele lat posłował dla  Króla Jana Kazimierza.

JAN KAZIMIERZ KRÓL POLSKI – gościem kamienicy nr 55

Król Jan Kazimierz zawitał do Poznania zimą 1657-1658 w przełomowym okresie dla Polski po żmudnych rokowaniach zakończonych na jesieni 1657 roku traktatem welawsko – bydgoskim. Dom Pinoccich stał się dla Jana Kazimierza tymczasową rezydencją, gdyż Zamek Królewski w Warszawie został zniszczony w trakcie działań wojennych. Doposażono kamienice Pinoccich w gobeliny, wykwintne meble, sprzęt, który akcentował pobyt monarchy w mieszczańskiej kamienicy. Król wniósł  do  Poznania  w  tych  zimowych  miesiącach  1657 – 1658  stołeczny  koloryt  towarzyski.

W domu Pinoccich elitarny patrycjat, duchowieństwo, profesura Akademii Lubrańskiego często towarzyszyła  Janowi  Kazimierzowi  w  licznych  biesiadach  i  dysputach  na  tematy  związane

z aktualną sytuacją państwa. W depeszy z Poznania pod datą 18 grudnia 1657 r. „Gazette de Franse” donosiła: „Ich Mość król polski często konferuje z hetmanem Lubomrskim i z kilkoma senatorami, aby  znaleźć  sposoby  na  zawarcie  pokoju  ze Szwecją, a następnie, by uwolnić się jakoś uczciwie

i godnie od oddziałów austryjackich”. Król uczestniczył także w zabawach karnawałowych organizowanych u Pinoccich z muzyką i tańcami trwającymi często do białego rana.

W sąsiedniej kamieniczce pod nr 54 właścicielem był Mikołaj Skrzetuski, który stał się pierwowzorem bohatera Jana Skrzetuskiego z „Ogniem i Mieczem” Henryka Sienkiewicza. To właśnie  Jan  Skrzetuski  przedarł  się  z  oblężonego  Zbaraża  do  Króla Jana Kazimierza. Tak to w Poznaniu spotkały się losy żołnierza Jana Skrzetuskiego i króla Jana Kazimierza.

W SERCU POZNANIA

Kamieniczka przy Starym Rynku, w której przebywał król Jan Kazimierz w czasie oblężenia Poznania 1945r. została wypalona i odbudowana dopiero 1953 roku według projektu Reginy Pawulanki, Floriana Rychlickiego i Włodzimierza Wojciechowskiego. Piwnice kamieniczki zachowały gotyckie sklepienia – całość odbudowano w stylu barokowym.

Życie na Rynku Poznańskim zawsze toczyło się w cieniu strzelistej, pięknej renesnsowej wieży ratuszowej a  Ratusz jest dla naszej Restauracji historycznym  patronem.

Restauracja Ratuszova działająca w kamieniczce pod nr 55 z uwagi na swoją historię, na wydarzenia których była świadkiem, zobligowana tradycją, gotowa jest w każdej chwili ugościć Państwa i zapoznać ze specjałami kuchni staropolskiej w tych samych wnętrzach w których tak dobrze czuł się Król Jan Kazimierz…

Jeśli mają Państwo ochotę poczytać więcej na temat pobytu Króla Jana Kazimierza w Poznaniu to zachęcamy do ściągnięcia ciekawego artykułu Pana doktora Igora Kraszewskiego z Instytutu Historii Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu –> proszę kliknąć tutaj

„Restauracja Ratuszova jest godnym zaufania partnerem biznesowym, którego profesjonalizm zasługuje na uznanie.”

RATUSZOVA
Restauracja & Apartamenty


Stary Rynek 5561-772 Poznań
info@ratuszova.pl
+48 506 079 185
+48 618 510 513

GODZINY OTWARCIA:
Pon – Pt 12:00-22:00
Sob-Nd 12:00-22:00
happy hour 17.00-18.00 SKRÓCONE MENU

Przy rezerwacjach od 6 Gości doliczany jest serwis 10%
Przy rezerwacjach od 8 Gości stosujemy skrócone menu.
ZAPŁAĆ ZADATEK ZA REZERWACJĘ
Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą administrowane i przetwarzane przez RATUSZOVA S.C., Stary Rynek 55, 61-772 Poznań w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych funkcjonujących w spółce. Więcej danych na ten temat można znaleźć tutaj.

* pola wymagane

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską